Pieczarki to też grzyby

Pieczarki mają swoich fanów na całym świecie. Chociaż wielu ludzi z przekorą twierdzi, że nie są to grzyby, jednak warto dowiedzieć się, jakie są właściwości tego rodzaju. Przede wszystkim jest to rodzaj wywodzący się z rodziny pieczarkowatych.

Nie tylko jeden gatunek

Znamy wiele gatunków pieczarek. W Polsce ponad 100. Niedoświadczeni grzybiarze nie powinni jednak zbierać na własną rękę tych grzybów. Bardzo łatwo jest się pomylić. Wiele gatunków muchomora może przypominać tego grzyba. Dlatego też nie ryzykujmy i jeśli jesteśmy fanami pieczarek, po prostu kupujmy te produkty natury w sprawdzonych miejscach. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że najczęściej spożywamy pieczarkę dwuzarodnikową. Jest to najczęściej hodowany gatunek, który zazwyczaj kupujemy w sklepach. Pieczarka dwuzarodnikowa jest również gatunkiem rosnącym dziko.

Dla amatorów smaku

Pieczarki znalazły bardzo wielu amatorów. Znane są nam już od dawna. Kuchnia polska bardzo często korzysta z dobrodziejstwa ich smaku. Szczególnie, kiedy celebrujemy nasze tradycyjne, polskie święta, zaopatrujemy się w te jakże smaczne grzyby. Wystarczy wspomnieć chociażby Święta Wielkanocne i jajka faszerowane pieczarkami. Jest to bardzo proste i smaczne danie, które króluje w wielu domach Polaków. Najprościej zetrzeć na tarce pieczarki, usmażyć z drobno posiekaną cebulką, zmieszać z żółtkiem i majonezem oraz doprawić solą i pieprzem. Takim farszem nadziewamy przekrojone na pół, ugotowane białka. Pieczarki to także wspaniały dodatek do mięs i sałatek. Dodatkowo grzyby te posiadają bardzo duże walory odżywcze. Przede wszystkim znajdziemy w tym grzybie witaminy z grupy B, miedź, potas, żelazo. Jest także znakomitym źródłem białka i błonnika. Dlatego też polecane są osobom na diecie, kobietom w ciąży, a także osobom z niedoborami witaminowymi. Bardzo dużym plusem jest także to, że pieczarki wpływają niezwykle pozytywnie na nasz układ immunologiczny. Chronią nasz organizm i zapobiegają wielu chorobom. Dzięki ich cennym składnikom czujemy się lepiej, a nasz wygląd promienieje. Dlatego też z wielką ochotą polecane są przez dietetyków.