Opieka nad osobami starszymi

Seniorzy nie mają lekko. Etap wejścia w wiek dojrzały jest zawsze bardzo ciężkim przeżyciem. Nie wszyscy potrafią poradzić sobie ze świadomością, że powoli większość funkcji życiowych zacznie słabnąć. Jak powinna wyglądać prawidłowa opieka nad osobami starszymi?

Wiek dojrzały

6567-8326-ico-wu.jpgZ wiekiem dojrzałym związane są ściśle pewne choroby. Dotyczą one zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej. Zmienia się również wygląd człowieka. Mięśnie tracą swoją siłę, skóra wiotczeje i staje się o wiele mniej elastyczna, znacznie może pogorszyć się wzrok oraz słuch. Dodatkowo z wiekiem starczym związane są takie schorzenia, jak Alzheimer, choroba Parkinsona, nowotwory, a także wiele innych. Człowiek nie jest w stanie wykonywać szybko czynności, które do tej pory zajmowały mu tylko chwilkę. Bardzo często osoba w podeszłym wieku potrzebuje pomocy w większości czynności samoobsługowych.

A jak jest z niedomaganiem w aspekcie psychicznym?

Chyba każdy z nas zna pojęcie demencji starczej. Jest to wyraz, który konotuje takie odczucia, jak irytacja, ciągłe zapominanie, nerwowość. Słowo to używamy także w odniesieniu do zapominalskich osób w nieco młodszym wieku. Wówczas ma to nieco żartobliwy ton. Dla osoby starszej zaś zapominanie niesie duży problem w życiu codziennym. Dodatkowo dla osób udzielających opieki i wsparcia bywa to także kłopotliwe. Osoba w podeszłym wieku bardzo często cierpi na depresję. Związane jest to między innymi z tym, że zaczyna być nieco odsuwana od życia rodzinnego. Osoby opiekujące się seniorem robią to zazwyczaj nieświadomie, myśląc przy tym, że wyręczając w pewnych decyzjach lub obowiązkach poprawiają ukochanej babci lub dziadkowi standard życia. Tymczasem człowiek w podeszłym wieku czuje, że „normalne” życie toczy się gdzieś obok niego. Opieka nad ludźmi w podeszłym wieku nie jest łatwa. Potrzeba jednak pewnej dozy empatii i zrozumienia. Dlatego też, jeśli chcemy się tego podjąć zdobądźmy odpowiednią wiedzę na ten temat. Jakość naszych działań i opieka będzie wówczas na wyższym poziomie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *